Beyazıt Kulesi 1 Canlı izle

Beyazıt Kulesi 1 Canlı izle

Beyazıt kulesi üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24 canlı izle Beyazıt kulesinin tarihi yapısı ibbtube sesli olarak aktarılmaktadır.

Beyazıt Kulesi Canlı kamera izle

Beyazıt kulesi sesli anlatım( Sesi kapatıp açabilirsiniz)

Beyazıt Kulesi Hakkında

Tarihi Yarımada’nın minarelerle bezenmiş siluetinin en ehemmiyetli öğelerinden bir tanesidir Beyazıt Kulesi.

Beyazıt Yangın Kulesi şeklinde de malum tarihi yapı, İstanbul’da devasa zayiata kapı aralayan Ufak Piyasa yangını ardından, yangınları gözetlemek emeliyle 1749 seneninde ahşap olarak inşa edilir.

Olası yangınlarda kentteki tulumbacıları harekete geçirmek için yapılmış ilk yangın kulesidir. Bazı kaynaklarda, İstanbul Üniversitesi’nin Merkez Kampusu içerisinde bulunan Beyazıt Kulesi’nin yerinde Bizans saatinde da “Tetratsiyon” isminde, yangınları uzaktan gözetlemek için apartman edilmiş tek kule bulunduğu ifade edilir.

Beyazıt Kulesi’nde yangın ihbarları geceleri fener; gündüzleri ise sarkıtılan sepetler ile yapılırmış.

Yangın haberlerinin verildiği kule, birkaç defa de alevlere teslim olmuş. Her seferinde ahşap olarak yine uygulanan Beyazıt Kulesi, 1828 seneninde II. Mahmut’un buyruğuyla kâgir olarak inşa edilir. 1849 seneninde geniş saçaklı, külah biçimindeki ahşap örtü değiştirilir; sekizgen tasarılı, yuvarlak pencereli, yukarı doğru daralan üç kat ilave edir.

1889 seneninde da ise kuleye gönder direği eklenilir. Kesme taştan inşa edilen 85 metre yüksekliğindeki kule, kesik piramit şeklinde tek kurala oturmaktadır.

Kuleye içerden spiral şekilli ahşap merdiven ile çıkılır. Kulede, 180’i seyir katında olmak suretiyle toplam 256 basamak yer alır. Bayrak direğinin uzunluğu 13 metredir. İnşa edildiği günden şu zamana yangınları gözetlemek için sarfedilen kule, son zamanlarda de yangın ihbarı ve meteoroloji tahmini emeliyle kullanılıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Bağcılar Yunus Emre Köprüsü Canlı Mobese İzle

Bağcılar Yunus Emre Köprüsü canlı izle, Bağcılar Yunus Emre Köprüsü Canlı Mobese İzle,…

Dragos Tepesi

Dragos Tepesi üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24…

Antalya Palmiye Otel

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Palmiye Otel’i mobese kameralarıyla Canlı olarak izleyebilirsiniz. Otel…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.