Dragos Tepesi

Dragos Tepesi

Dragos Tepesi üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24 canlı izle Dragos Tepesinin tarihi yapısı ibbtube sesli olarak aktarılmaktadır.

Dragos Tepesi Canlı kamera izle

Dragos Tepesi sesli anlatım( Sesi kapatıp açabilirsiniz)

Dragos Tepesi Hakkında

Marmara Denizi’nin incisi olarak tariflenen Prens Adaları’nın en güzel şeklinde gördüğünüz noktalardan bir tanesidir Dragos Tepesi. Muhteşem tek Marmara Denizi ve Adalar manzarasına sahip tepe, mehtabıyla ünlüdür.

Dragos Tepesi’nin içerisinde yer aldığı kazanın malum tarihi 6’ncı asra kadar uzanır. Bizans ve Osmanlı zamanlarında Anadolu Yakası’nın ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden olan mevki, bu gün Kartal ve Maltepe kaza hudutları arasındadır.

Maltepe ve Kartal adları ile ilgili enteresan rivayetler anlatılır. Maltepe ismi, hazine tepesi mananına gelmektedir. Kocaeli Yarımadası’nın fethinden ardından Türkler doğrulusunda verilen bu adın, Dragos Tepesi’yle alakalı tek efsaneye dayandığı söylenir. Nitekim ejder mananına gelen Dragos ismi, bu tepede tespit edilen hayali tek hazine ile bu hazineyi bekleyen ejdere dayanır.

Kartal ismi ise, 6’ncı asır ilk haftalarında, sahilde balık avlamak için buraya gelip yerleşen “Kartelli” adındaki tek balıkçıdan gelir.

Önceleri ufak tek balıkçı köyü olan “Kartalimen” zamanla limanıyla tanınmış ehemmiyetli tek belde durumuna gelir. Tepenin eteklerinde uzanan ve bu gün iki kaza arasında hudut konumunda tespit edilen Dragos Çayı, Selçuklu Türkleri ile Bizans arasındaki ilk hudut noktasıdır.

Bizans İmparatoru Alexios Kommenos ile Anadolu Selçuklu Sultanı Süleyman Şah, 1081 seneninde imzaladıkları antlaşma ile Dragos Çayı’nı iki doğrultu arasında hudut olarak belirler.

11. yüzyılda Haçlı Seferleri esnasında Doğu ve Batı arasında tek intikal sahası olan mevki, Osmanlı döneminde de fetih sahası olarak devasa tek dikkate sahip meydana gelmiştir.

Bölge, 15’inci asırda Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçer. Küçük tek yerleşim mahali olan bölgedeki hareketlenme, 1873 seneninde Haydarpaşa-Pendik Banliyö Hattı’nın açılmasıyla beraber artar. “İstanbul’un balkonu” olarak deyim edilen Dragos Tepesi, ziyaretçilere günün her zamanında görkemli tek resim şölen sunuyor.

Bu eşi benzeri olmayan manzaranın tadına varabileceğiniz en hakim noktalardan biri ise tepede tespit edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dragos Sosyal Tesisi.

Dragos Tepesi’nin kıyı şeridinde bulunan kuruluş, denizin ve doğanın keyfini çıkarmak isteyenler için yer almaz tek mekan. Bostancı, Kartal ve Kıyı yolu gibi ehemmiyetli geçiş noktalarına yakınlığı ile basit ulaşılabilen Dragos Sosyal Tesisi, günlük koşuşturmalardan uzaklaşmak isteyen konuklarını ağırlamaya sürüyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Libadiye mobese

Libadiye canlı izleyebilirsiniz. Trafik durumunu görmek adına mobese kameralarının kendi yayınlarıyla Libade kamera…

Mısır Çarşısı Canlı izle

Mısır Çarşısı canlı izle, Mobese kamerasıyla mısır çarşısını izle İstanbulun en eski yeri…

Beyazıt Kulesi 1 Canlı izle

Beyazıt kulesi üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.