Eminönü Canlı izle

Eminönü Canlı izle

Eminönü üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24 canlı izle Eminönünin tarihi yapısı ibbtube sesli olarak aktarılmaktadır.

Eminönü Canlı kamera izle

Eminönü sesli anlatım( Sesi kapatıp açabilirsiniz)

Eminönü Hakkında

İstanbul’da turistlerin defa sık ziyaret ettiği, günlük koşuşturmanın en kesif bulunduğu meydanlardan bir tanesidir Eminönü. Dünyaca meşhur Mısır Çarşısı, Çiçek Piyasası ve Yeni Cami’ye ev sahipliği yapmış meydanın tarihi, İstanbul’un 8 bin 500 senelik tarihi ile paraleldir.

Bu nedenle Eminönü Meydanı’nın yer aldığı coğrafya, Tarihi Yarımada olarak adlandırılır. Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı’na bakan giriş kapısı önündeki alan, yüzlerce güvercine ev sahipliği yapar. Tarihi alan ve çevresinin yerleşimden defa ticaret ili olması hasebiyle alanda, gündüz nüfusu ile gece nüfusu epey değişiklik gösterir.

Gündüz iğne atsanız yere düşmeyecek derecede kesif tek kalabalığı ağırlayan Eminönü Meydanı, gece bambaşka hale bürünür; geçmişin izlerini şu zamana taşıyan tarihi yapılarla sanki baş kafaya kalır.

Bizans’ın ilk kurulduğu yer, günümüz Topkapı Sarayı etrafı ile Sarayburnu ve Sirkeci ili civarındadır. O dönemde Sarayburnu’nun batısından başlamış Sirkeci ve Eminönü sahilinin tümü limandır. 10’uncu yüzyıldan ardından Cenevizliler ve Pisalılar ilk olarak olmak suretiyle Latin kolonileri, Eminönü-Sirkeci seviyesinde ayrıcalıklı bölgeler elde edip buralara yerleşirler ve limanda kendisi ticaret iskelelerini kurarlar.

Bizans döneminde bulunduğu gibi Osmanlı döneminde de kesif tek ticaret

merkezi olmaya devam eden mevki, Deniz Gümrüğü ve Gümrük Eminliği’nin burada bulunması nedeniyle Eminönü ismini alır. Pek defa ecnebi seyyahın gravürlerine mevzu olan Eminönü’nün mimari karakteri, zamanla devasa farklılığa uğrar.

Bu değişimde Galata Köprüsü’nün rolü büyüktür. Sultan Abdülaziz döneminde trenyolunun Sirkeci’ye gelişi, tünelin yapması, süvari ve ardından da elektrikli tramvaylar ile 19’uncu asır nihayetinde Galata ve Sirkeci’de uygulanan yeni rıhtımlar, Eminönü ve meydanın görüntüsünü değiştirir. Sirkeci Garı’nın yapması ile mevki, şehir yaşamında henüz da ehemmiyet kazanır. Dördüncü Vakıf Han ve Devasa Postane, kazanın ehemmiyetini henüz da artırır.

Fiziki yapı, Cumhuriyet’in ilanından ardından, bilhassa Vali ve Belediye Reisi Lütfi Kırdar saatinde, 1938 ile 1949 seneleri arasında değişir. Yeni Camii’nin önündeki binalar ve köprü için bilet kesen kulübelerin kaldırılmasıyla Eminönü Meydanı açılır.

Mısır Çarşısı’nın çevresi açılarak restore edilir ve ardından da devam eden felaketler ile Eminönü Meydanı günümüz durumuna kavuşur. Son senelerde muhtelif kültür ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmış alan, bu arada Adalar, Kadıköy, Üsküdar ve Boğaz Hatlarında seyahat taşıyan vapurların iskeleleri ile turistik Boğaz gezisi yapmış motorların kalkış noktasıdır. Meydanda, İstanbul’un çoğu semtine kez yapmış otobüslerin ana terminallerinden bir tanesi de bulunmaktadır.

Paylaş

Benzer Yazılar

Karatay Mevlana Meydanı

Mevlana meydanı Konya Karatay ilçesi Aziziye mahallesinde yer almaktadır. Konya büyük şehir belediyesi…

MiniaTürk Canlı izle

MiniaTürk neler var nedir ? Ayasofya, Selimiye Camii, Galata Kulesi, Safranbolu Haneleri, Sümela Manastırı…

Libadiye mobese

Libadiye canlı izleyebilirsiniz. Trafik durumunu görmek adına mobese kameralarının kendi yayınlarıyla Libade kamera…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.