Kapalı Çarşı Canlı izle

Kapalı çarşı canlı izle, Dünyanın en eski alışveriş merkezini merak ettiniz mi Çok uzakta değil İstanbul’da eşsiz güzelliği ile yıllardır duran Kapalı çarşı canlı kamera izle

Kapalı Çarşı Kamera Canlı izle

Kapalı çarşı sesli dinle

Kapalı çarşı nerede ? Nasıl Gidilir ?

Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında bulunan çarşı, 64 cadde ve sokağı, iki bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı ve 3 bin 600 dükkanı ile görkemli tek yapıdır.

Çarşının tesis senesi, 1461 olarak kabul görmüştür. Ancak esas devasa çarşı, Kanuni Sultan Süleyman doğrulusunda ahşap olarak yaptırılır. İmparatorluk devrinde “Çarşu-ı Kebir” başka bir deyişle “Büyük Çarşı” olarak anılırdı. Osmanlı İmparatorluğu saatinde mücevher, değerli cevher, kürk ve murassa silah gibi kıymetli eşyaların yanında devlet hazinesinin devasa bölümü da Kapalı Çarşı’da muhafaza edilirdi.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde çarşıyı şaşırtıcı, kuvvetli tek kale gibi tarifler. Ancak bu kale, 1546, 1651 ve 1710 senelerinde üç sefer alevlere teslim gerçekleşir.

1894 seneninde yaşanan zelzelede devasa çapta zarara uğrayan çarşı, şu zamana kadar kadar çoğu tamir ve restorasyondan geçer.

45 bin metrekare alana sahip çarşının çatısı kurşunla kaplıdır ve sonsuz kubbeyle doludur. Beyazıt, Fesçiler, Sahaflar, Kürkçüler, Nuriosmaniye, Mahmutpaşa, Mercan, Tacirciler ve Örücüler, Kapalı Çarşı’nın belirlenmiş başlı kapılarıdır.

Her devirde ecnebi seyyahların kitaplarında, şairlerin mısralarında, ressamların tablolarında tek masal dünyası gibi yaşatılan Kapalı Çarşı, bu gün İstanbul’a gelen yerli ve ecnebi ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Mısır Çarşısı Canlı izle

Mısır Çarşısı canlı izle, Mobese kamerasıyla mısır çarşısını izle İstanbulun en eski yeri…

Eminönü Canlı izle

Eminönü üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24 canlı…

Beyazıt Kulesi 1 Canlı izle

Beyazıt kulesi üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.