MiniaTürk Canlı izle

MiniaTürk Canlı izle
MinaTürk hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

MiniaTürk neler var nedir ?

Ayasofya, Selimiye Camii, Galata Kulesi, Safranbolu Haneleri, Sümela Manastırı ve Nemrut Dağı kalıntıları…

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasının dört tek yanına dağılmış bu yapıtları ve diğerlerini birarada görebileceğiniz tek yerdir Miniatürk…“Büyük Ülkenin Ufak Tek Modeli” sloganıyla toplam 60 bin metrekare alan üstüne kurulan Miniatürk ile Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar 3 bin senelik tarihin izleri Haliç kıyısına taşınmıştır.

Dünyanın en geniş maket alanına sahip ve en hızlıca bitiren minyatür şehrinde, İstanbul’dan 59, Anadolu’dan 51, Osmanlı coğrafyasından 12 olmak suretiyletoplam 112 yapıtın 1/25 ölçekli maketleri gözler önüne seriliyor. 
Pek defa kültür ve uygarlığın izlerinin biraraya getirildiği parkta, bu gün bundan sonra bölgelerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi yapıtların maketleri de yer almakta. 
Masalsı tek atmosfere sahip Miniatürk’te yapıtlar, bulundukları coğrafya önemealınarak üç ana kısımda konu edilmiştir. 
Bölümler ufak peyzaj düzenlemeleriyle birbirlerinden ayrılırken, daimiliğisağlanmış, ziyaretçiyi yönlendiren tek gezi güzergâhı meydana getirilmiştir. 


Eserlerin yanındaki sesli kılavuzluk sistemi de ilk defa Miniatürk’te uygulanmıştır. 
Sistem, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak suretiyle dokuz değişik dilde ziyaretçilerine malumat sağlıyor.
Yerli ve ecnebi turistlerin İstanbul turlarında ilk adres olan Miniatürk, hızlıcagörkemli tek Türkiye turu atmak isteyenler için en uygun tek mekândır. 
“Türkiye’nin Vitrini” şeklinde de tariflenen Miniatürk’te, dünyanın ilk ve tek billûrmüzesi Billûr İstanbul ile Ulusal Mücadele’nin anlatıldığı Panorama Zafer Müzesiyer almakta. 
Minyatür şehirde ayrı olarak çocukların ve gençlerin hoşça zaman geçireceği oyunkısmı, go-card, kumandalı tekne, tranbolin ve tüm kısmı boydan boya gezdiren Miniatürk Express Tren yer alıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Mısır Çarşısı Canlı izle

Mısır Çarşısı canlı izle, Mobese kamerasıyla mısır çarşısını izle İstanbulun en eski yeri…

Dragos Tepesi

Dragos Tepesi üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24…

Libadiye mobese

Libadiye canlı izleyebilirsiniz. Trafik durumunu görmek adına mobese kameralarının kendi yayınlarıyla Libade kamera…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.