Mısır Çarşısı Canlı izle

Mısır Çarşısı canlı izle, Mobese kamerasıyla mısır çarşısını izle İstanbulun en eski yeri olan Eminönündeki Yeni Caminin yanında bulunan tarihi osmanlı dönemine dayanan mısır çarşısı 4 Mehmet’in Annesi tarafından Yapılmıştır.

Mısır Çarşısı Kamera Görüntüsü

Mısır çarşısını sesli olarak dinlemek ister misiniz ?

Mısır Çarşısı Hakkında detaylı bilgi ve tarihi geçmişi

Üç devasa medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul’un en külüstür yerleşim illerinden bir tanesi olan Eminönü’ndeki Yeni Camii ve Çiçek Pazarı’nın yanısıra bulunur Mısır Çarşısı.

İstanbul’un tarihi kapalı çarşılarından bir tanesi olan Mısır Çarşısı, Osmanlı Padişahı IV. Mehmet’in validesi Hatice Turhan Sultan doğrulusunda yaptırılır. Dönemin çarşılarının aksine yapımında moloz taş, kesme taş ve tuğla tüketilir.

Yapımına 1660 seneninde mimar Kasım Ağa doğrulusunda başlanan çarşı, 1664 seneninde Hassa Baş Mimarı Mustafa Ağa doğrulusunda bitirir. Bazı yazılı kaynaklara göre çarşının yer aldığı yerde Bizans döneminde Makron Envalos isimli tek kapalı çarşı yer aldığı ve bu çarşıda Venedik ve Cenevizlilerin ticaret yaptığı söylenir

. İlk senelerde Yeni Çarşı ve Valide Çarşısı olarak hatıralan yapı, 18’inci yüzyıldan ardından toplum arasında Mısır Çarşısı olarak anılır. Nedeni; çarşının, Kahire’den başka bir deyişle Mısır’dan alınan vergilerle yapılmasıdır.

Güneydoğu Asya, Hindistan ve Mısır’dan gelen baharatlar, İpek Yolu’nun en ehemmiyetli noktası olan İstanbul’da, Avrupa’ya buradan dağıtılırdı. “L” şeklindeki çarşının tonozu ise kendisinden defa henüz devasa olan Kapalıçarşı’ya oran yaparcasına defa henüz yüksektir.

Tahmis Kapısı (Balıkpazarı Kapısı), Haseki Kapısı (Bahçe Kapı), Çiçekpazarı Kapısı, Yenicami Kapısı, Tahtakale’ye açılan Ketenciler Kapısı ve Eminönü Kapısı olmak suretiyle 6 kapıya bulunduran çarşıda 86 dükkan yer almakta. İstanbul’un tarihinde ehemmiyetli tek yet tutan yangınlardan, Mısır Çarşısı da kısmetini almıştır.

2 Ocak 1691 tarihinde çıkan yangında devasa hasar gören Mısır Çarşısı, 1940 seneninde tek sefer henüz alevlere teslim gerçekleşir.

1940-1943 senelerindeki restorasyonla günümüz şeklini alan tarihi çarşıda kuyumculardan aktarlara, baharatçılardan lokumculara, şarküterilerden armağanlık eşyaya kadar değişik ürünler satan dükkanlar yer almaktadır. Yüzölçümü olarak Kapalıçarşı’dan henüz ufak olan çarşı, bilhassa ecnebi turistlerin uğramadan geçemediği mekanlardan bir tanesidir.

Tarihi süresince her derde deva olmuş kurutulmuş bitkilerin, tür tür otların ve yüzlerce baharatın buluştuğu dev tek piyasa olan Mısır Çarşısı, 300 senedir deva dağıtmayı sürdürüyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Büyük Çamlıca

Büyük Çamlıca üzerinden mobese kamerayla canlı olarak etrafı izleme fırsatı 7 / 24…

Bağcılar Yunus Emre Köprüsü Canlı Mobese İzle

Bağcılar Yunus Emre Köprüsü canlı izle, Bağcılar Yunus Emre Köprüsü Canlı Mobese İzle,…

Eyüp Sultan

İstanbul ilçelerinden olan Eyüp Sultan’ı mobese kameralarıyla canlı olarak izleyebilirsiniz. Eyüp Sultan Camii…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.